مجله مدل‌سازی پیشرفته ریاضی

مجله مدل‌سازی پیشرفته ریاضی

ماتریس های زیرتصادفی سطری تعمیم یافته و مهتری

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان
گروه ریاضی، دانشکده علوم ریاضی، دانشگاه صنعتی سیرجان
چکیده
ماتریس مربعی و حقیقی ‎$A$‎ یک ماتریس زیر تصادفی سطری تعمیم یافته است هرگاه مجموع قدرمطلق درایه های هر سطر آن از یک بیشتر نباشد. برای دوبردار سطری ‎(ستونی) $x$‎ و ‎$y$‎، گوییم ‎$y$ $B$-‎مهتر راست ‎(چپ) $x$‎ است هرگاه ماتریس زیر تصادفی سطری تعمیم یافته ‎$A$‎ موجود باشد که ‎$x=yA$ ($x=Ay$)‎. ما دراین مقاله برای هر بردار سطری ‎$y$ (ستونی)‎ همه بردارهایی مانند ‎$x$‎ که ‎$y$ $B$-‎مهتر راست ‎(چپ)‎ آنهاست را پیدا کرده ایم و نشان داده ایم که رابطه هم ارزی که از ‎$B$-‎مهتری چپ بدست می آید معادل با نرم بینهایت و رابطه هم ارزی که از ‎$B$-‎مهتری راست بدست می آید معادل با نرم یک در فضای برداری ‎$n$-‎بعدی می باشد. همچنین نشان داده ایم تحت شرایطی ‎$B$-‎مهتری راست معادل با مهتری راست می باشد و همچنین شرایطی را پیدا کرده ایم که تحت این شرایط ‎$B$-‎مهتری چپ معادل با مهتری چپ می باشد.
کلیدواژه‌ها
موضوعات

عنوان مقاله English

Generalized row substochastic matrices and majorization

نویسندگان English

Ahmad Mohammadhasani
Yamin Sayyari
Department of Mathematics, Sirjan University Of Technology, Sirjan, Iran
چکیده English

‎The square and real matricx $A$ is called a generalized row substochastic matrix‎, ‎if the sum of the absolute values of the entries in each row is less than or equal to one‎.

‎Let $x,y\in \mathbb{R}^n$‎. ‎We say that $x$ is right $B$-majorized (resp‎. ‎left $B$-majorized) by $y$‎, ‎denoted by $x \prec _{rB} y$ ($x \prec _{lB} y$)‎, ‎if there exists a substochastic matrix $D$‎, ‎such that $x=yD$ (resp‎. ‎$x=Dy$)‎. ‎In this article‎, ‎we have found all the vectors such as $x$ that $x$ is right $B$-majorized (resp‎. ‎left $B$-majorized) by $y$‎, ‎for all row vector $y$ (resp‎. ‎column vector)‎. ‎Also‎, ‎we show $x \sim _{lB} y$ if and only if $\Vert x\Vert_\infty =\Vert y\Vert_\infty$ and prove $x \sim _{rB} y$ if and only if $\Vert x\Vert_1 =\Vert y\Vert_1$‎.

‎We have also created conditions in which the left $B$-majorization is equivalent to the left majorization‎, ‎and created conditions in which the right $B$-majorization is equivalent to the right majorization‎.

کلیدواژه‌ها English

Majorization
B-majorization
row substochastic matrix
generalized row substochastic matrix
[1] ع. آرمندنژاد، مروری بر مهتری های عادی و تعمیم یافته و بررسی ساختار نگه دارنده های خطی آن ها، فرهنگ و اندیشه ریاضی، 45، (1389) 31-40.
[2] ا. محمدحسنی، ی. سیاری و م. سبزواری، نگه دارنده های خطی راست-چپ ماتریسی، موجک ها و جبر خطی،  8 (3) (1401) 37-59.
[3] A. Armandnejad and Z. Gashool, Strong linear preservers of g-tridiagonal majorization on Rn. Electronic Journal of Linear Algebra, 123 (2012) 115-121.
[4] A. Armandnejad, S. Mohtashami, and M. Jamshidi, On linear preservers of g-tridiagonal majorization on Rn. Linear Algebra and its Applications, 459 (2014) 145-153.
[5] R. Bahatia, Matrix Analysis. Springer-Verlag, New York, 1997.
[6] L. B. Beasley, S-G. Lee and Y-H Lee, A characterization of strong preservers of matrix majorization. Linear Algebra and its Applications, 367 (2003) 341-346.
[7] R. A. Brualdi and G. Dahl, An extension of the polytope of doubly stochastic matrices, Linear and Multilinear Algebra, 6 (3) (2013) 393-408.
[8] H. Chiang and C. K. Li, Generalized doubly stochastic matrices and linear preservers. Linear and Multilinear Algebra, 53 (2005) 1-11.
[9] G. Dahl, Matrix majorization, Linear Algebra Appl., 288 (1999) 53-73.
[10] Francisco D. Martínez Pería, Pedro G. Massey, Luis E. Silvestre, Weak matrix majorization, Linear Algebra and its Applications 403 (2005) 343–368.
[11] M.H. Hadian, A. Armandnejad, B-majorization and its linear preservers, Linear Algebra and its Application, 478 (2015) 218-227.
[12] A. M. Hasani, A. Ilkhanizadeh Manesh, Linear preservers of two-sided right matrix majorization on Rn, Adv. Oper. Theory, 3 (2018) 1-8
[13] A. M. Hasani and M. Radjabalipour, The structure of linear operators strongly preservingmajorizations of matrices.Electronic Journal of Linear Algebra, 15 (2006) 260-268.
[14] M. Marcus, All linear operators leaving the unitary group invariant, Duke Math. J. 26 (1959) 155-163.
[15] A. W. Marshall, I. Olkin, and B. C. Arnold, Inequalities: Theory of majorization and its applications. Springer, New York, 2011.

  • تاریخ دریافت 21 اسفند 1399
  • تاریخ بازنگری 05 دی 1401
  • تاریخ پذیرش 07 دی 1401