مجله مدل‌سازی پیشرفته ریاضی

مجله مدل‌سازی پیشرفته ریاضی

زیرمدول‌های کاملاً تحویل‌ناپذیر‏ و رده‌بندی ‎مدول‌های توزیع‌پذیر و آرتینی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده
دانشکده علوم، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکیده
فرض کنید ‎R‎ یک حلقه جابه‌جایی یکدار و M یک R‎-مدول یکانی باشد. در این مقاله ساختار زیرمدول‌های کاملاً تحویل‌ناپذیر را مورد مطالعه قرار داده و ابتدا ثابت می‌کنیم، زیرمدول K دارای شمارنده کاملاً تحویل ناپذیر است اگر و تنها اگر Soc(M/K) نابدیهی باشد که نتیجه می دهد ایده آل ماکسیمال m یک ایده آل اول وابسته بورباکی قوی K است اگر و فقط اگر K دارای یک شمارنده کاملاً تحویل‌ناپذیر m-اولین باشد. پس از آن زیرمدول هایی از M را که به صورت اشتراک غیر زاید زیرمدول های کاملاً تحویل ناپذیرند، رده‌بندی می‌کنیم. سپس نشان می‌دهیم که اگر R نوتری باشد، آن‌گاه M آرتینی است اگر و فقط اگر زیرمدول صفر آن تجزیه اولیه‌ای داشته باشد که مولفه‌های آن زیرمدول‌های کاملاً تحویل ناپذیرند. درنهایت، نشان می‌دهیم M توزیع پذیر است اگر و فقط اگر مجموعه زیرمدول‌های کاملاً تحویل ناپذیر آن به صورت { (Rx)m(Rx)(m) | x ∈ M , m ∈ Max(R) ∩ Supp } باشد.    
   
کلیدواژه‌ها
موضوعات

عنوان مقاله English

Completely Irreducible Submodules and Characterization of Distributive and Artinian Modules

نویسنده English

ahmad khojali
Faculty of Sciences, University of Mohaghegh Ardabili, Ardabil, Iran
چکیده English

 
Let R be a commutative ring with identity and let M be a unitary R-module.In this paper, the structure of completely irreducible submodules will be studied and it is proved that a submodule K has a comlpetely irreducible divisor if and only if Soc(M/K) is nontrivial which implies that a maximal ideal m is an strongly Bourbaki associated prime ideal of K if and only if K has an m-primal completely irrducible divisor. Submodules of M that are representable as an irredundant intersection of an overfamily of completely irreducible submodules are characterized. Then it will be shown that, if R is a Noetherian ring, then M is Artinian if and only if its zero submodule has a primary decomposition whose components are completely irreducible submodules. Finally, it is proved that M is distributive if and only if the set of its completely irreducible submodules is: 
{ m(Rx)(m) | x ∈ M , m ∈ Max(R) ∩ Supp(Rx) }.
    

کلیدواژه‌ها English

‎completely irreducible submodule
‎primal submodule‎
‎distributive module
[1] Bourbaki, N., 1998. Commutative algebra: chapters 1­7 (Vol. 1). Springer Science & Business Media.
[2] Dauns, J., 1997. Primal Modules, Communications in Algebra, 25 (8), pp.2409­2435. doi:
10.1080/00927879708825998
[3] Fuchs, L., 1948. A condition under which an irreducible ideal is primary, The Quarterly Journal of Mathematics, 19(1), pp.235­237. doi: 10.1093/qmath/os­19.1.235
[4] Fuchs, L., 1950. On primal ideals, Proceedings of the American Mathematical Society, 1(1), pp.1­6. doi: 10.1090/S0002­9939­1950­0032584­8
[5] Fuchs, L., Heinzer, W. and Olberding, B., 2005. Commutative ideal theory without finiteness conditions: primal ideals. Transactions of the American Mathematical Society, 357(7), pp.2771­2798. doi: 10.1090/S0002­9947­04­03583
[6] Fuchs, L., Heinzer, W. and Olberding, B., 2006. Commutative ideal theory without finiteness conditions: Completely irreducible ideals. Transactions of the American Mathematical Society, 358(7), pp.3113­3131. doi: 10.1090/S0002­9947­06­03815­3
[7] Heinzer, W. and Lantz, D., 1981. The Laskerian property in commutative rings. Journal of Algebra, 72(1), pp.101­114. doi: 10.1016/0021­8693(81)90313­6
[8] Sharpe, D.W. and Vámos, P., 1972. Injective modules. Cambridge University Press, London.
[9] Smith, P. F., 1988. Some remarks on multiplication modules. Archiv der Mathematik, 50, pp.223­235. doi: 10.1080/00927872.2011.628724
[10] Zamani, N., 2011. Finitely generated graded multiplication modules. Glasgow Mathematical Journal, 53(3), pp.693­705. doi: 10.1017/S0017089511000279
دوره 13، شماره 3 - شماره پیاپی 31
پاییز ۱۴۰۲
زمستان 1402
صفحه 421-434

  • تاریخ دریافت 21 تیر 1402
  • تاریخ بازنگری 20 مهر 1402
  • تاریخ پذیرش 10 آذر 1402